Paper Committee 2017-12-22T16:15:37+00:00

Scientific Co-Chairs

Axel Kilian (Princeton University, USA)

Samar Malek (United States Naval Academy, USA)

Olga Sorkine-Hornung (ETH Zurich, Switzerland)

Chris Williams (Chalmers University of Technology, Sweden)

Paper Committee

Sigrid Adriaenssens (Princeton University, USA)

Sean Ahlquist (University of Michigan, USA)

Francis Aish (Foster + Partners, UK)

Ergun Akleman (Texas A&M University, USA)

Olivier Baverel (École des Ponts ParisTech, France)

Mirela Ben-Chen (Technion, Israel)

Philippe Block (ETH Zurich, Switzerland)

Alexander Bobenko (TU Berlin, Germany)

Annette Bögle (HafenCity University Hamburg, Germany)

Tobias Bonwetsch (ETH Zurich, Switzerland)

Daniel Bosia (AKT II, UK)

Shane Burger (Woods Baggot New York, USA)

Jane Burry (Swinburne University of Technology, Australia)

Duygu Ceylan (Adobe Systems, USA)

Xavier De Kestelier (Hassel London, UK)

Bailin Deng (Cardiff University, UK)

Christian Derix (Woods Baggot London, UK)

Olga Diamanti (Stanford University, USA)

Benjamin Dillenburger (ETH Zurich, Switzerland)

Kathrin Doerfler (ETH Zurich, Switzerland)

Florian Gauss (Knippers Helbig, Germany)

Christoph Gengnagel (University of the Arts Berlin, Germany)

David Jason Gerber (USC School of Architecture / Gehry Technologies, USA)

Marcelyn Gow (Sci-Arc, USA)

Volker Helm (University of Applied Science Dortmund, Germany)

Mariana Ibanez (MIT, USA)

Sam Joyce (Singapore University of Technology and Design, Singapore)

Martin Kilian (TU Vienna, Austria)

Jan Knippers (Knippers Helbig, Germany)

Branko Kolarevic (University of Calgary, Canada)

Andrew Kudless (California College of Art, USA)

Julian Lienhard (str.ucture GmbH, Germany)

Yang Liu (Microsoft Research Asia, China)

Daniel Lordick (TU Dresden, Germany)

Russell Loveridge (ETH Zurich, Switzerland)

Achim Menges (University of Stuttgart, Germany)

Niloy Mitra (University College London, UK)

Philippe Morel (ezct, France)

Caitlin Mueller (MIT, USA)

Rossella Nicolin (AECOM London, UK)

Daniele Panozzo (NYU, USA)

Mark Pauly (EPFL, Switzerland)

Roi Poranne (ETH Zurich, Switzerland)

Helmut Pottmann (TU Vienna, Austria)

Mette Ramsgaard Thompson (KADK The Royal Danish Academy of Fine Arts, Denmark)

Landolf Rhode-Barbarigos (University of Miami, USA)

James Richardson (Thornton Tomasetti, USA)

Christopher Robeller (TU Kaiserslautern, Germany)

Elissa Ross (MESH Consultants Inc, Canada)

Stanislav Roudavski (Melbourne School of Design, Australia)

Fabian Scheurer (designtoproduction, Switzerland)

Alexander Schiftner (Evolute GmbH, Austria)

Simon Schleicher (UC Berkeley, USA)

Marc Aurel Schnabel (Victoria University of Wellington, New Zealand)

Tobias Schwinn (University of Stuttgart, Germany)

Alla Sheffer (University of British Columbia, Canada)

Paul Shepherd (University of Bath, UK)

Melina Skouras (MIT, USA)

Asbjørn Søndergaard (Aarhus School of Architecture, Denmark)

Martin Tamke (KADK The Royal Danish Academy of Fine Arts, Denmark)

Chengcheng Tang (Stanford University, USA)

Oliver Tessmann (TU Darmstadt, Germany)

Ashley Thrall (University of Notre Dame, USA)

Martha Tsigkari (Foster + Partners, UK)

Amir Vaxman (Utrecht University, Netherlands)

Maria Voyatzaki (Aristotle University of Thessaloniki, Greece)

Johannes Wallner (TU Graz, Austria)

Emily Whiting (Boston University, USA)

Jan Willmann (Bauhaus University Weimar, Germany)

Peter Wonka (King Abdullah University of Science and Technology, Saudi Arabia)

Yong-Liang Yang (University of Bath, UK)

Jessica Zhang (Carnegie Mellon University, USA)

René Ziegler (Waagner-Biro Stahlbau AG, Austria)